Oční lékař radí

Vážená maminko!

Může se stát, že pár dní po porodu bude vaše dítě slzet. Může mít zarudlé očičko. Dokonce se v oku novorozence může objevit hlen nebo hnis. Co se to děje?

Slzy jsou pro správné fungování očí nepostradatelné. Zvlhčují neustále povrch očí, odstraňují z jejich povrchu vše, co tam nepatří, včetně bakterií. Účastní se také na metabolismu povrchových struktur oka. Především pomáhají s výživou průhledné přední optické části oka - rohovky.  Slzy jsou produkovány žlázami ve spojivce a slznou žlázou. Důležitá je nejen tvorba slz ale i jejich odtok z očí. Ten zajišťují odtokové slzné cesty. Začínají malými, téměř neviditelnými slznými body a kanálky, které probíhají ve vnitřních okrajích víček. Kanálky pak ústí do slzného vaku pod vnitřním koutkem oka a přecházejí dále do slzovodu, který ústí v nosní dutině. Proto když pláčeme nebo více slzíme, musíme se vysmrkat.

Očné kvapky pre batoľatá, batoľatá

Potíže novorozenců, když slzy neodtékají, kam mají.

U některých novorozenců se stává, že odtokový slzný systém není ještě dobře vyvinut. Může být příliš úzký a v místě zúžení ucpaný. Většinou ale obvykle do tří týdnů po narození dojde k samovolnému zprůchodnění slzných cest a slzy pak normálně odtékají do nosu. Pokud k tomu ovšem nedojde, nebo dojde jen částečně, může být přirozený odtok slz narušen. Slzné cesty nejsou průchodné.

Jaké jsou příznaky takové neprůchodnosti slzných cest?

Rodiče si všimnou brzy po narození, že jedno očičko (nebo výjimečně i obě očička novorozence) neustále slzí. Později se v oku objeví hlenovitá nebo až hnisavá sekrece. Příznaky někdy samovolně ustoupí. Častěji však jsou lékařem nasazeny nějaké oční kapky. Dokud trvá léčba očními kapkami, potíže ustoupí. Jakmile ale léky do oka nejsou vkapávány, potíže se zase vrátí a začnou znepříjemňovat dítěti život.  Rodiče pochopitelně zneklidní. Po dalším nasazení lokální léčby zánět v oku opět ustupuje. Neustupuje ale slzení. Začíná koloběh: opakovaná místní léčba, uklidnění zánětu a jeho opětný návrat. Bludný kruh. Někdy se stává, že je později postiženo i druhé oko zánětem. Záněty spojivek jsou druhotné. Infekce se do oka dostane z důvodů snížené obranyschopnosti oka v důsledku špatného odtoku slz. Není také úplně vzácné, že z těchto příčin někdy dochází i k bolestivému zánětu celého slzného vaku. Výše uvedené příznaky jsou typické pro neprůchodnost slzných cest.

Co dělat a co nedělat u neprůchodnosti slzných cest?

U vrozené neprůchodnosti slzných cest jde v podstatě o mechanickou překážku, kdy jsou odtokové slzné cesty zúžené nebo i zcela uzavřené. Oční lékaři mají speciální testy, které tuto diagnózu potvrdí. Pokud slzení a záněty očí u novorozence přetrvávají déle než měsíc, mělo by se na tento problém myslet.  Opakovaná místní léčba zánětů spojivek aplikací antibiotik přináší jen dočasný efekt. Delší podávání antibiotik v očních kapkách dětskému oku nesvědčí. Dlouhodobě se mohou podávat jen indiferentní oční kapky vhodné i pro novorozence. Radikálním řešením je provést u očního lékaře průplach nebo sondáž slzných cest. Než se přikročí až k tomuto řešení, mohou rodiče sami provádět konzervativní léčbu. Jde o manuální masáž slzného vaku.

Jak se provádí manuální masáž slzného vaku?

Rodič si dítě pohodlně posadí na klín poté, co mu do oka nakapal k tomu vhodné oční kapky. Přes hřbet nosu ukazováčkem jemně stláčí kůži u vnitřního koutku postiženého oka. Tím se tlak prstu rodiče přenáší přes kůži do kapkami naplněného slzného vaku dítěte. Jsou-li slzné cesty dítěte jen zúžené a ucpané hlenem, mohou se touto masáží zprůchodnit. Jak dítě roste, zvětšuje se i jeho obličej. Slzné cesty se stávají průchodnějšími a problém se slzením oka a tvorbou hlenu v oku dítěte mizí.

Co dělat, když masáže slzného vaku nevedou k odstranění potíží?

Pokud vkapávání indiferentních očních kapek a masáže slzného vaku nepomohou, provádí se průplach slzných cest. Oční lékař zavede v lokální anestezii dítěti do slzných cest jemnou kanylku (nasazenou na injekční stříkačku) a mírným tlakem propláchne slzné cesty fyziologickým roztokem. Když ani tento manévr nepomůže je nutno použít malou kovovou sondu a slzné cesty uvolnit sondáží. To, že jsou slzné cesty průchodné, oční lékař pozná, když dítěti z nosánku vytéká tekutina, kterou používá při průplachu. Moderní a rychlý způsob této malé intervence spočívá v tom, že speciální kanylou provedeme zároveň jak průplach, tak i sondáž.

Jaké jsou výsledky?

Výsledky této léčby jsou vynikající. Téměř 95 % dětí je po tomto způsobu léčby bez potíží. Slzy po zákroku odtékají tam, kam mají… a záněty očí ustoupí.  Navíc zákrok je v rukou zkušeného dětského oftalmologa rychlý, bezpečný a nezatěžuje dítě. Uklidnění dítěte i rodičů je pak odměnou za tento léčebný zákrok.

V jakém časovém horizontu se má průplach slzných cest provést?

Nejlépe do 5 - 6 měsíců věku dítěte. Později je tento zákrok také možný, ale u většího bránícího se dítěte to může být obtížné. Efektivita tohoto zákroku po 6 měsíci věku dítěte klesá.

Doporučený postup při podezření na neprůchodnost slzných cest:

  1. V prvních týdnech po porodu, pokud slzení a sekrece z očí trvá, můžeme postupovat konzervativně. Aplikujeme indiferentní oční kapky a čistíme dutinu nosní. Ze spojivkového vaku odstraňujeme po nakapání indiferentních očních kapek sekret.  Můžeme provádět jemné masáže slzného vaku. Masáže u vnitřního koutku oka slouží především k vytlačení nahromaděného sekretu v slzných cestách. Při pravidelném denním provádění brání masáže vzniku případné infekce.
  2. Pokud infekce přesto nastane, aplikujeme po poradě s očním lékařem antibiotika ve formě očních kapek. Podávání mastí není ideální, neboť masti brání odtoku slz. 
  3. Při opakovaných zánětech spojivek, které se vrací kojenci i po antibiotické léčbě, je lépe nečekat  a konzultovat problém s očním lékařem.

MUDr. Jaroslav Karhan, odborný oční lékař