Konzervační látky jsou běžnou součástí mnoha produktů, které používáme v každodenním životě. Různé oční kapky je také často používají. Hlavní úlohou konzervačních látek v očních kapkách je zabránit kontaminaci a tím znehodnocení kapek. Pokud mají oční kapky obyčejné kapátko, nasaje se po vykápnutí kapky vzduch zpět do lahvičky s lékem. Spolu se vzduchem se nasají do léku i bakterie ve vzduchu obsažené. Pokud by nebyly v kapkách konzervanty, bakterie by se v léku pomnožily. Tomuto pomnožení konzervační látky v kapkách obsažené po nějakou dobu zabraňují. Proto se ale mohou kapky s konzervačními látkami používat jen 28 dní po prvním otevření. Konzervanty nemohou být účinné věčně.

V očních kapkách je lepší se konzervantům vyhnout. Je to pro oči šetrnější. Pokud se oční kapky používají delší dobu, mohou konzervanty negativně působit na povrch očí. Přispívají pak k podráždění očí a zhoršují syndrom suchého oka.

Je tedy šetrnější a bezpečnější používat očí kapky bez konzervačních látek. OCUflash blue je produkt, který žádné konzervační látky neobsahuje. 

Jak se ale zabrání kontaminaci očních kapek bez konzervantů vzduchem? Bezpečnost produktu zajišťuje speciální kapátko, které jednou cestou vypouští oční kapky z lahvičky ven a druhou cestou přes antibakteriální filtr vpouští vzduch zpět do lahvičky. Kontaminace kapek vzduchem není možná. Navíc tento systém umožňuje používat bez rizika kapky až 3 měsíce po prvním otevření.