Čisté oči díky přírodě

Světlík lékařský (Euphrasia officinalis, známý též jako Očianka lekárska nebo Očianka Rostkovova)

Světlík lékařský je divoká rostlina pocházející z Evropy. Jako bylinný lék se od nepaměti používá na oční problémy. Jeho lidový název „potěšení očí“ pochází z řeckého „Euphrasyne“, což lze přeložit jako „radost“. Svatá Lucie, patronka všech očních lékařů, je velmi často vyobrazována se Světlíkem lékařským v ruce.

OCUflash je speciální oční (isotonický, pufrovaný) roztok s přídavkem výtažku ze Světlíku lékařského. Je určen ke vkapávání do očí nebo k výplachům očí.  Výtažek Světlíku lékařského působí v oku protizánětlivě, dezinfekčně a adstringentně (svíravě). Tyto vlastnosti Světlíku lékařského se již dlouhodobě využívají ke zklidnění očí, k prevenci a k podpůrné léčbě neinfekčních zánětů víček a spojivek.  

Světlík lékařský obsahuje sloučeniny zvané taniny, které mají protizánětlivé vlastnosti. Má též antiseptické, antibakteriální, antioxidační a adstringentní (svíravé) vlastnosti. Obsahuje dále vitamín A, vitamíny skupiny B (tiamin a riboflavin), vitamíny C a E, které mají blahodárné účinky na oči.

Světlík lékařský obsahuje též chemické sloučeniny lutheolin a kvercetin, které mají antihistaminové vlastnosti. Proto jsou vhodné k mírnění alergických reakcí. Obsahuje též iridoidy jako aucubin, který má silné antioxidační účinky. Chrání oči vystavené škodlivým vnějším faktorům, jako je UV záření, které způsobuje oxidační stres.